Kathy Reichs: Grave Secrets (2002)

kiadó: Szó Kiadó, 2008. 271 oldal

Szeretem az olyan írókat, aki tudják, miről beszélnek. Lehet, furcsán hangzik a dolog, pedig nagyon sok ráció van benne, amely a könyvekben azzal az egy szóval csapódik le, hogy "hitelesség". Ennél már csak a következetességet szeretem jobban, de az most más tészta. Szóval hiteles akkor tud lenni valaki, ha a témában, amelyről ír, személyesen is érintett. Maga is professzionális szinten foglalkozik vele; esetleg ott él, vagy huzamosabb ideig járt már ott, ha helyszínről van szó; vagy netán édesgyermeke/lánya a problematika, ergo ő találta ki, ha elméleti síkon hadakozó téma az érintett. Mert ekkor van arra hatványozottabb esély, hogy önmagában (közvetlenül) hiteles könyv kerüljön ki az író-szerző keze alól.

Kathy Reichs például ilyen író. Illetve nem is elsősorban író, mert főfoglalkozására nézve törvényszéki antropológus és az antropológia tudományának doktora. Naná, hogy szabadidejében krimiírásra adta a fejét, és naná, hogy bűnügyi krimiírásra. Ab ovo 1-0 a hitelesség javára. A 2002-ben megjelent Síri tikok (Grave Secrets – végre egy magyar tükörfordítás) folytatja azt a vonulatot, amely a reichs-i krimik sajátja, nevezetesen hogy Dr. Temperance "Tempe" Brennan bőrében éljük át az újabb és újabb bűnügyek megoldását, felgöngyölítését. Ezúttal Guatemalába veti a sors az olvasót Tempével együtt, hogy egy 20 évvel ezelőtti katonai megtorlás (?) egyik apró falujának áldozatait azonosítsa feladatbavágó szakértelmével és tapasztalatával. Ez utóbbi lesz aztán, amely egy újabb, immár mostani bűnügy utáni nyomozás kötelékébe tereli az orvosnőt, melyben eltűnt fiatal lányok után kutakodnak a helyi rendőrök.

És hogy miért éppen Tempére esik a választás? Előkerül egy teljesen lebomlott áldozat (értsd: csontváz, annak is csak egyes darabjai) egy víztisztító tartályból, és hősnönk hogy, hogy nem, éppen járatos ezen a téren. A helyzetet aztán több dolog is bonyolítja: helyi érdekek-ellenérdekek, amelyek - mint később kiderül - valahogyan nagyon durván összekapcsolják a két, egymástól függetlennek tűnő ügyet; illetve hogy az eltűnt 4 lány közül az egyik éppen az amerikai nagykövet problémás csemetéje. Dr. Brennan Tempe-ramentumához illően (ha, ha) veti bele magát a nyomozásba, amelyben egyszerre két vonzó, sármos és férfias férfi dong körülötte segítség gyanánt: a már jól ismert, Tempével 'se-nélküled-de-veled-különösen-nem'-kapcsolatban álló Andrew Ryan nyomozó, és guatemalai tükörképe, Ryan régi iskolatársa, Bartolomé Galiano detektív. Ők hárman futnak versenyt az idővel és a tettesekkel, hogy végül minden szál összeérjen, és elvarrásra kerüljön.

Kathy Reichs a tőle ismerős, ezáltal boldogan üdvözölt mélységekig hatol a dolgokba: aprólékosan tárja elénk az emberi csontozat minden csínját-bínját-tulajdonságát, megteremtve ezzel a történet hiteles atmoszféráját, amely a beleélési, beleérzési lehetőségeivel korrekt fazonra szabja a bűnűgyi vázát. Dr. Brennan figurája él (és élni akar), s bár a két másik nyomozó nem lehet több profi sablonnál, Tempe elevensége képes színesre rajzolni őket is. Totális rekonstruálást kapunk Guatemala közelmúltbeli történelméről, amely bár a helyiek számára szégyenteljes lehet, tanulhatunk belőle - ha mást nem is, az emberi természet legmélyét mindenképpen. Reichs a Síri titkokat az utolsó mikroba erejéig kiássa lendületesen élvezetes írói stílusában, egy azonban biztos: mindig maradnak csontvázak a szekrényben, a szennyvízelvezető árokban, a betemetett kútban, a víztisztító emésztőgödörben, vagy ahol csak tetszik.

Szerző: siz1977  2010.05.17. 16:31 Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://siz1977.blog.hu/api/trackback/id/tr402010499

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása