Jeff Abbott: Fear (2006)

kiadó: Ulpius-ház, 2009. 413 oldal

Jeff Abbott napjainkra az Egyesült Államokban (és talán már szerte a világon) a suspense (nyomasztó, lélegzetvételnyi megkönnyebbülést sem hagyó, végletekig feszültségben tartó) thriller első számú írójává vált. Az 1963-ban született, a houstoni Rice Egyetemen történelemből és angolból diplomát szerzett író először hagyományos detektívregényekkel próbálkozott, majd áttért a – számára hírnevet hozó, és ott, úgy néz ki, hosszú távon megragadó – thrillerek világára. Könyveiben az alaphelyzet mindig hasonló: teljesen hétköznapi emberek kerülnek a végletekig szokatlan, nyomasztó, veszélyes és életüket végérvényesen megváltoztató szituációkba.

A 2006-ban megjelent, Sokk című regénye sem kivétel ez alól. Főhőse egy volt rendőrségi „besúgó”, Miles Kendrick, aki apja halála után kényszerből maffiacsalád(ok) köreiben kémkedett az FBI-nak. Miután legjobb barátját – aki szintén beépült FBI-ügynökökre támadt – egy akció során lelövi, bekerül a tanúvédelmi programba. Új személyazonosságot kap azzal a feltétellel, hogy a maffia ellen vall majd a bíróságon. Azonban nem ez az ügy az, amely felforgatja az életét.

Új bőrében, új lakhelyén terápiára jár egy pszichiáternőhöz, az akció során elszenvedett traumáját (poszt-traumatikus stressz) kezelendő. Ám egy alkalommal pszichiátere titokban a segítségét kéri. Mielőtt azonban Miles pontosan megtudhatná tőle, mi is ez az egész, váratlanul felrobban a nő irodája, vele együtt. Lassan derül csak ki, hogy Kendrick egy titkos gyógyszerkísérletbe keveredett, amely pontosan az ő traumáját tudná sikeresen kezelni – ha nem lenne teljesen illegális.

A cselekmény aztán egyre és egyre bonyolódik, amikor belép a képbe egy bérgyilkos is, aki lánya traumája miatt személyes háborúnak tekinti az ügyet, ahol senki és semmi nem számít neki, hogy célját elérje. Miles több tűz közé kerül ezáltal, de hogy még ez se legyen elég, gondoskodnia kell egy kihasznált és megtévesztett katona fiú és egy szintén hasonló pszichés betegséggel küzdő egykori valóságshow győztes lány biztonságáról is. Mindeközben pedig saját traumája is fokozódik, azzal fenyegetve, hogy Kendrick végleg összeroppan.

A Sokk tényleg sokkolja az olvasót. Az olcsó szóvicc azonban ezúttal komoly valóságtartalmat takar. Abbott olyan problémákat, tabukat feszeget, amelyek a 21. század egyik legnagyobb üzleti területét jelentik. A pszichés traumák gyógyítása elsődleges terület napjainkban, a helyzet komolysága vitathatatlan. És itt kapcsolódik be a sokszor emlegetett orvosi etika kérdése, miszerint a cél, még ha nemes is (gyógyítás) szentesítheti-e az eszközt, és ha igen, milyen mértékig?

Jeff Abbott persze egyértelműen nem foglal állást regényében, de olyan támpontokat ad az olvasónak, hogy döntését megkönnyítse. Műve teljesen fikció, de akár igaz is lehet, ki tudja? Nem hagy sok időt a pihenésre, a történet megállíthatatlanul száguld előre. Összetett módon ábrázol összetett problémát, hiszen nincsen tisztán jó és rossz, mindegyik oldal árnyalt valamennyire, és ez az, amely a modern thrillert annyira életszerűvé teszi. A rossz is törekedhet jóra, még ha a saját erkölcsisége által is vezérelve. Ez pedig akár lehet üzenet is a filozofikus befogadónak: minden relatív, még az emberi élet is. Morálisan vitatható, de távlatokban nézve már nem biztos. Jeff Abbott könyvével felébreszti bennünk a konvenciók által elaltatott kisördögöt.

Szerző: siz1977  2009.11.05. 12:06 Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://siz1977.blog.hu/api/trackback/id/tr761502157

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása